wydarzenia
- home
- wydarzenia
- Debata: AI i przyszłość etyki. Czy możemy zaufać sztucznej inteligencji?
Debata: AI i przyszłość etyki. Czy możemy zaufać sztucznej inteligencji?
24 KWIECIEŃ 2023 | PONIEDZIAŁEK | NINE's Restaurant & Sports Bar, Warzelnia/Browary Warszawskie, Haberbuscha i Schielego 6
Z początkiem tego roku świat ponownie oszalał na punkcie sztucznej inteligencji (SI, bądź AI - akronim słów artificial inteligence). ChatGPT oraz inne ogromne modele językowe, bądź te generujące dowolne obrazy, jak Midjourney i DALL-E uznaje się już za przełom i porównuje się do wynalezienia internetu. W szerszym kontekście sztuczna inteligencja staje się eksperymentem społecznym, który w ciągu dekady zmieni nasze życie w wielu obszarach. Stoimy u progu epoki zastosowań głębokiego uczenia maszynowego, dzięki któremu takie narzędzia, jak ChatGPT imitują nasz ludzki język w oparciu o biliony zbiorów danych.
Uczenie maszynowe weszło zatem na wyższy poziom, otwierając nowe możliwości dla organizacji na całym świecie. Nowe możliwości jednakże, jak zawsze wiadomo, niosą ze sobą nieznane nam jeszcze ryzyko, z którym będzie musiała się zmierzyć kultura korporacyjna w oparciu o dylematy etyczne.
Pytania o etykę pojawiały się zawsze w momencie przełomu technologicznego. W przypadku chatbotów nowej generacji stają się one fundamentalne – jak będzie wyglądała edukacja pod koniec 3. dekady XXI wieku, czy czeka nas bezrobocie na szeroką skalę, czy doświadczymy znaczącego wzrostu nierówności oraz konfliktów społecznych.
Sztuczna inteligencja pojawia się również coraz częściej w kontekście finansów i rynku inwestycyjnego. I nie chodzi tutaj tylko o robodoradztwo, ale cały proces inwestycyjny. ChatGPT może zostać wykorzystany w takich obszarach, jak research, trading, zarządzanie ryzykiem czy nawet compliance w instytucji zajmującej się profesjonalnie aktywnym zarządzaniem.
AI, którą obecnie dysponujemy, stawia zatem więcej pytań, niż daje odpowiedzi. Z pewnością czeka nas coraz więcej regulacji w przededniu prawdziwej rewolucji. Jedno jest pewne – "AI is getting scary good".
O implikacjach sztucznej inteligencji będziemy rozmawiać w kontekście etyki w poniedziałek, 24 kwietnia o godz. 17.30. W dyskusji wezmą udział eksperci zajmujący się na co dzień innowacjami, nowymi technologiami i kwestiami compliance oraz sama sztuczna inteligencja — to również z AI podyskutujemy o dylematach etycznych, które trapią ludzi. W debacie wezmą udział przedstawiciele organizacji Fintech Poland, Związku Banków Polskich oraz środowiska inwestycyjnego wspólnie będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie, czy nowe narzędzi AI są dla branży inwestycyjnej szansą i jak zmienią jej krajobraz.
Poznaj naszych panelistów:
- Andrzej Koweszko, Doradca Zarządu, ING Bank Śląski
- Maciej Kowalczyk, Członek CFA Society Poland, PwC
- Magdalena Borowik, Ekspertka z dziedziny FinTech
- Kuba Ruiz, Senior Counsel, Bird & Bird
Moderacja: prof. Krzysztof Jajuga, Prezes, CFA Society Poland
GPT-4: Przemysław Barankiewicz, CFA, Wiceprezes, CFA Society Poland, Branch Director, CFA Society Poland
Kuba Ruiz, Senior Counsel w praktyce Commercial, Bird & Bird
Specjalizuje się w dziedzinie IT, transakcjach handlowych i rozwiązywaniu sporów. Pracował przy kilkudziesięciu projektach IT, w tym przy największych wdrożeniach informatycznych w Polsce, między innymi: przy największych projektach wdrożenia centralnych systemów bankowych, przy projektach dotyczących nabycia usług na ogólnopolski transfer danych za pośrednictwem sieci rozległej (WAN) wraz z towarzyszącymi SLA dla ponad 1000 węzłów sieci, projektach nabycia systemów ERP, CRM i innych systemów bazodanowych, audytach polityk IT governance w największych przedsiębiorstwach w Polsce oraz rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych na każdym z etapów realizacji projektów informatycznych. Opracowywał i skutecznie negocjował wszelkiego rodzaju kontrakty i umowy, włączając umowy dostawy dóbr lub usług, kontrakty dotyczące sprzętu telekomunikacyjnego, umowy agencyjne, umowy dystrybucji, franchisingowe, umowy licencji, wdrożeniowe i serwisowe, outsourcingowe, sponsoringowe i leasingowe. Kuba Ruiz wyróżnia się szczególnym doświadczeniem w sporach technologicznych, w tym w sporach budowlanych, infrastrukturalnych (rynek energetyczny, przemysł ciężki) oraz IT.
Magdalena Borowik, Public Interest Technologist, niezależna ekspertka
Strateżka, doradczyni oraz ekspertka ryzyka technologicznego z ponad 20-letnim doświadczeniem w IT, zarówno w środowisku korporacyjnym, centralnej administracji państwowej oraz startupowym. Specjalizuje się w złożonych projektach transformacyjnych, opartych na technologiach oraz zarządzaniu danymi, tak w regulacji rynku usług cyfrowych, jak i przebudowie cyfrowej infrastruktury usługowej. Główne obszary kompetencyjne to usługi finansowe, ryzyko technologiczne, bezpieczeństwo danych oraz odpowiedzialne innowacje.
Maciej Kowalczyk, CFA, FRM, PwC
Specjalista z zakresu fintech, zarządzania operacyjnego, zarządzania ryzykiem finansowym (ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka rynkowego), zarządzania zespołem oraz projektami IT, zarządzania danymi, wymaganiami regulacyjnymi, rozwoju oraz specyfikacji systemów do zarządzania portfelem ryzykiem inwestycyjnym. Wykwalifikowany w zarządzaniu ryzykiem w zarządzaniu aktywami, zdobywał doświadczenia w pracy w Royal Bank of Scotland, Accenture w zespole zarządzania ryzykiem finansowym oraz w fintechu Turbine Analytics S.A., gdzie był odpowiedzialny od strony merytorycznej za stworzenie i rozwój systemów i produkty: Turbine Asset Manager oraz Turbine Risk Analytics – rozwiązania do zarządzania portfelem oraz ryzykiem dla firm zarządzających aktywami wdrożone w 25 instytucjach, w ponad 450 funduszach. Obecnie współpracuje z PwC oraz startupami z sektora fintech, analizy danych oraz AI/ML. Licencjonowany Financial Risk Manager (certyfikat wydany przez Global Association of Risk Professionals, ID 181492) oraz Charted Financial Analyst (certyfikat wydany przez CFA Institute, ID 163073). Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Prowadzący szkolenia z zarządzania ryzykiem oraz wdrażania regulacji z tego zakresu. Wykładowca na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Koźmińskiego (instrumenty pochodne).
Przemysław Barankiewicz, CFA, Wiceprezes Zarządu, CFA Society Poland; Branch Director (Polska), Finax
Szef słowackiego robodoradcy Finax na Polskę. Wiceprezes CFA Society Poland, stowarzyszenia zrzeszającego ponad 680 osób z inwestycyjnym tytułem CFA. Komentator ekonomiczny, a w przeszłości m.in. redaktor naczelny Bankier.pl i internetowej odsłony "Pulsu Biznesu". Autor bloga zByka.pl i założyciel portalu invESGo.pl, poświęconego dobremu inwestowaniu, czyli ESG.
Prof. Krzysztof Jajuga, Prezes Zarządu, CFA Society Poland
Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz uczelni za granicą (m.in. Jiao Tong University w Szanghaju). W swojej pracy naukowo-badawczej koncentruje się wokół finansów oraz statystyki i ekonometrii. Kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem, a także dyrektor Instytutu Zarządzania Finansami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest przewodniczącym Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk, zastępcą przewodniczącego Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, członkiem prezydium Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Ponadto jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz prezesem CFA Society Poland. Współpracuje z licznymi instytucjami finansowymi i przedsiębiorstwami. Pełnił funkcje członka Rady Naukowej Narodowego Banku Polskiego i członka Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Andrzej Koweszko, Manager, ING Bank Śląski
Andrzej Koweszko, kryminolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, od wielu lat specjalizuje się w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem i zarządzaniem ryzykiem procesów biznesowych. Jest członkiem Komisji Etyki Bankowej ZBP. Przez 10 lat kierował polskim Biurem Interpolu i jako jedyny Polak w historii Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnych przez 4 lata był członkiem Komitetu Wykonawczego i Komitetu Sterującego Interpolu. Od 2001 roku pracuje w ING Banku Śląskim S.A. na różnych stanowiskach menedżerskich i doradczych w obszarze ryzyka niefinansowego i przeciwdziałania oszustwom. Jako specjalista Grupy ING współorganizował jednostki zarządzania ryzkiem i bezpieczeństwem w: Turcji, Indiach, Australii, Tajlandii, na Filipinach i we Francji. Przez trzy kadencje pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Prezydium Komitetu Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich, reprezentując ZBP w grupach roboczych Związku Banków Europejskich.
Debata jest częścią szerzej zakrojonego projektu, jakim jest 9. już edycja konkursu "Etyka w Finansach".
Konkurs jest platformą do dyskusji nad zrównoważoną przyszłością sektora finansów wzmocnionego świadomością etyczną oraz zaangażowaniem na rzecz jego integralności. Ostatnie lata obfitują w zmiany w otoczeniu rynków finansowych i bankowości. Obserwujemy m.in. intensywny rozwój nowych technologii i ich zastosowania w usługach finansowych czy też rozwój produktów finansowych uwzględniających cele zrównoważonego rozwoju. Nieustanne przeobrażenia na rynku wymagają także dyskusji o etycznych dylematach mogących się pojawiać wraz z tymi procesami.
Więcej informacji o konkursie na stronie Związku Banków Polskich »
e-Debata przy współpracy z Komisją Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich:
w skrócie
kategoria:
data:
24 KWIECIEŃ 2023 | PONIEDZIAŁEK
start:
17:30
zakończenie:
20:00
LOKALIZACJA:
NINE'S RESTAURANT & SPORTS BAR, WARZELNIA/BROWARY WARSZAWSKIE, HABERBUSCHA I SCHIELEGO 6