wydarzenia
- home
- wydarzenia
- e-Debata: Etyka i ESG. Wspólna podróż czy wartości na rozstaju dróg?
e-Debata: Etyka i ESG. Wspólna podróż czy wartości na rozstaju dróg?
13 MARZEC 2023 | PONIEDZIAŁEK | online
Etyka bez wątpienia stanowi fundament zrównoważonych finansów i odzwierciedla kluczowe idee coraz modniejszego nurtu ESG, za którym podążają coraz liczniejsze regulacje na poziomie Unii Europejskiej.
ESG ma jednakże również swoje ciemniejsze oblicze. Przez swoją niedoskonałość tworzy przestrzeń do wielu praktyk, zakończonych frazą -washing. Czy zatem etyka równa się pojęciu ESG? Czy można być nieetycznym i zgodnym z wymogami dot. zrównoważonego finansowania jednocześnie? I - co najważniejsze - czy ESG zastąpi etykę?
Już dziś zapraszamy na pierwszą debatę, którą w ramach cyklu tematycznego organizujemy wspólnie z Komisją Etyki Bankowej (KEB) przy Związku Banków Polskich. Wydarzenie odbędzie się online dn. 13 marca (poniedziałek) o godz. 17. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Celem debaty jest próba identyfikacji zasad etycznych i ich roli w zrównoważonych finansach oraz ekspercka wymiana poglądów na temat ten temat. Do udziału zapraszamy przede wszystkim:
- pracownicy departamentów compliance/zgodności;
- pracownicy odpowiedzialni za tworzenie nowych produktów, w tym inwestycyjnych;
- osoby odpowiedzialne w instytucjach finansowych za kształtowanie kultury etycznej.
Debata jest częścią szerzej zakrojonego projektu, jakim jest 9. już edycja konkursu "Etyka w Finansach".
Konkurs jest platformą do dyskusji nad zrównoważoną przyszłością sektora finansów wzmocnionego świadomością etyczną oraz zaangażowaniem na rzecz jego integralności. Ostatnie lata obfitują w zmiany w otoczeniu rynków finansowych i bankowości. Obserwujemy m.in. intensywny rozwój nowych technologii i ich zastosowania w usługach finansowych czy też rozwój produktów finansowych uwzględniających cele zrównoważonego rozwoju. Nieustanne przeobrażenia na rynku wymagają także dyskusji o etycznych dylematach mogących się pojawiać wraz z tymi procesami.
Więcej informacji o konkursie na stronie Związku Banków Polskich »
Agenda wydarzenia online:
Etyka i ESG – wspólna podróż czy na wartości na rozstaju dróg?
Data: 13 marca 2023 r., godz. 17.00 (online).
Wystąpienie otwierające: Włodzmierz Grudziński, Członek KEB i Wiceprzewodniczący Europejskiej Federacji Banków Etycznych i Alternatywnych
Uczestnicy debaty:
- Monika Jachimkowska-Trepka, Head of Corporate Affairs Compliance Office Pekao S.A.
- Aleksandra Widziewicz, Of Counsel Bird & Bird
- Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland
Moderatorka: Marta Jedlińska, Wiceprzewodnicząca KEB
Poznaj naszych prelegentów:
Aleksandra Widziewicz
Of counsel w praktyce finansowań i regulacji finansowych oraz Compliance Task Force Leader w kancelarii Bird & Bird
Od 1992 roku doradza firmom z sektora bankowego i ubezpieczeniowego, w tym w zakresie compliance, ESG, ładu korporacyjnego i w restrukturyzacji. Przez wiele lat pracowała na rzecz instytucji finansowych (m.in. w Banku Handlowym w Warszawie SA, Grupie Deutsche Bank, mBanku oraz w firmach ubezpieczeniowych), jak i dla międzynarodowych firm doradczych. Nadzorowała m.in. obszary strategii i projektów strategicznych, kontrolingu biznesowego, audytu wewnętrznego, compliance, AML, ładu korporacyjnego, prawny oraz HR. Jest radcą prawnym. Ukończyła Podyplomowe Studia Bankowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Studia Podyplomowe Europejskiego Prawa Materialnego w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Obecnie pełni także funkcję przewodniczącej Komisji ds. Compliance działającej w ramach Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC Poland), a także kieruje Studiami Podyplomowymi Compliance Officer na Uczelni Łazarskiego.
Marta Jedlińska
Dyrektorka Departamentu Compliance, Société Générale SA Branch w Polsce
Marta Jedlińska posiada prawie 25-letnie doświadczenie w compliance w różnych obszarach biznesowych instytucji finansowych: w bankowości prywatnej, korporacyjnej i inwestycyjnej. Przez wiele lat pracowała na kierowniczych stanowiskach departamentów zgodności w różnych instytucjach finansowych – w bankach inwestycyjnych i uniwersalnych. Zajmowała też kierownicze stanowiska w ramach globalnych struktur compliance instytucji, w której pracowała. Obecnie pełni funkcję Dyrektorki Departamentu Compliance w polskim oddziale jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie. Marta Jedlińska jest od 2014 roku Członkinią Komisji Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich i współpatronką rekomendacji komisji, w tym ostatniej dotyczącej kształtowania kultury etycznej w bankach. W ostatniej kadencji Komisji pełniła rolę jej wiceprzewodniczącej.
Monika Jachimowska-Trepka
Dyrektorka w Departamencie Zgodności, Bank Pekao S.A.
Monika Jachimkowska-Trepka posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pracy w międzynarodowych i krajowych instytucjach finansowych w obszarze compliance (EMEA GE Capital Bank, Bank BPH S.A., Bank Pekao S.A.). Ekspertka w zakresie zarządzania ryzykiem braku zgodności, kształtowania kultury etycznej, standardów odpowiedzialnej bankowości i mierników kultury zgodności. Od 2014 roku jest Członkinią Komisji Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich i współautorką rekomendacji Komisji, w tym dotyczącej kształtowania kultury etycznej w bankach. Autorka publikacji z zakresu audytu etycznego oraz prewencji ryzyka missellingu usług finansowych. Dyrektorka w Departamencie Zgodności Banku Pekao S.A. Approved E/S/G Compliance Oficer ( certyfikat wydany przez Instytut Compliance).
Prof. Krzysztof Jajuga,
Prezes Zarządu, CFA Society Poland
Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz uczelni za granicą (m.in. Jiao Tong University w Szanghaju). W swojej pracy naukowo-badawczej koncentruje się wokół finansów oraz statystyki i ekonometrii. Kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem, a także dyrektor Instytutu Zarządzania Finansami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest przewodniczącym Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk, zastępcą przewodniczącego Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, członkiem prezydium Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Ponadto jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz prezesem CFA Society Poland. Współpracuje z licznymi instytucjami finansowymi i przedsiębiorstwami. Pełnił funkcje członka Rady Naukowej Narodowego Banku Polskiego i członka Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
e-Debata przy współpracy z Komisją Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich:
w skrócie
kategoria:
WEBINAR | DEBATA | WYSTĄPIENIE
data:
13 MARZEC 2023 | PONIEDZIAŁEK
start:
17:00
zakończenie:
18:30
LOKALIZACJA:
ONLINE