CFA PROGRAM
O KWALIFIKACJI
CFA® to złoty standard w świecie finansów i biznesie.
CFA® jest międzynarodowym, cenionym i powszechnie rozpoznawalnym programem. Tytuł Chartered Financial Analyst® jest międzynarodowym standardem, który świadczy o wysokim poziomie kwalifikacji zawodowych z zakresu zarządzania inwestycjami oraz przestrzeganiu norm etycznych. CFA® jest postrzegany jako symbol profesjonalizmu i doskonałości zawodowej na całym świecie.
Egzaminy prowadzone są w ponad 100 krajach na całym świecie. Co ważne, co roku pojawiają się nowe centra egzaminacyjne, które wyznacza CFA Institute.
W Polsce egzaminy odbywają się w Warszawie. Egzamin składa się z trzech etapów. W ciągu roku kandydat może przystąpić wyłącznie do jednego etapu egzaminu. Pierwszy etap egzaminu odbywa się cztery razy do roku dla poziomu I oraz dwa razy do roku dla poziomu II i III. CFA Institute zapewnia podręczniki do nauki, a wyspecjalizowane firmy szkoleniowe mogą pomóc w usystematyzowaniu wiedzy.
Poznaj ofertę CFA Society Poland dotyczącą kursów przygotowujących do egzaminów CFA® »
Jakie warunki należy spełnić, by móc przystąpić do 1. poziomu (level 1) w Programie CFA®?
- posiadać licencjat (studia I stopnia bądź odpowiednik tych studiów) albo być na ostatnim roku studiów licencjackich;
- doświadczenie zawodowe – co najmniej 4 lata, nie musi to być doświadczenie w branży inwestycyjnej; co ważne, nie może to być praca w niepełnym wymiarze godzin, jednakże przyszły kandydat może ten warunek wymienić na edukację (doświadczenie zawodowe łączone z latami nauki).
Jakie warunki należy spełnić, by móc posługiwać się tytułem CFA®?
- dostarczać każdego roku oświadczenie dot. przestrzegania zasad etyki zawodowej zawartych w dokumencie CFA Institute: Code of Ethics and Standards of Professional Conduct;
- zdać wszystkie trzy egzaminy;
- mieć co najmniej 4 lata doświadczenia zawodowego w branży inwestycyjnej/finansowej;
- uzyskać 2–3 listy rekomendacyjne;
- przystąpić jako członek zwyczajny do CFA Institute i lokalnego oddziału organizacji (opcjonalne) i opłacić składki (zob. naszą zakładkę Opłaty i terminy).
Całościowo CFA® Program wymaga od kandydata poświęcenia ok. 300 godzin nauki na każdy poziom. Należy pamiętać, że wszystkie egzaminy są przygotowywane i odbywają się w języku angielskim. Każdy poziom egzaminu jest zgodny z tzw. curriculum CFA Institute, który został podzielony na następujące obszary tematyczne:
- Standardy w obszarze etyki i profesjonalizm w zawodzie finansisty (Ethical and Professional Standards)
- Metody ilościowe (Quantitative Methods)
- Ekonomia (Economics)
- Raportowanie i analiza finansowa (Financial Reporting and Analysis)
- Finanse korporacyjne (Corporate Finance)
- Inwestycje kapitałowe (Equity Investments)
- Fixed Income
- Instrumenty pochodne (Derivatives)
- Inwestycje alternatywne (Alternative Investments)
- Zarządzanie portfelem (Portfolio Management and Wealth Planning)
Gotowy na rozpoczęcie przygody CFA®?
Z myślą o kandydatach CFA Institute przygotował specjalną ankietę, która pozwala określić poziom przygotowanie do egzaminu. Przejdź do CFA® Program Readiness Assessment »
DLA KOGO
Wyróżnij się i zdobądź najlepszą kwalifikację zawodową w obszarze finansów.
Osoby posiadające tytuł CFA® to prestiżowe grono osób, mogące pochwalić się obszernym zakresem wiedzy finansowej i doskonałym zrozumieniem procesów gospodarczych. Tytuł CFA® to kompetencje i umiejętności umożliwiające wykonywanie wielu zawodów, również za granicą. CFA® to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych certyfikatów zawodowych.
Na realizację Programu CFA® decydują się przede wszystkim kandydaci zajmujący następujące stanowiska:
- Research Analyst, Investment Analyst, Quanititive Analyst;
- księgowy bądź audytor;
- Corporate Financial Analyst;
- konsultant w firme konsultingowej;
- Risk Analyst/Manager;
- Relationship Manager/Account Manager;
- Credit Analyst;
- Portfolio Manager.
Posiadacze tytułu CFA® najczęściej zajmują następujące stanowiska:
- Portfolio Manager;
- Research Analyst;
- Consultant;
- Investment Banking Analyst;
- Risk Manager/Director;
- Finance Director;
- C-level Executive Officer.
DLACZEGO WARTO
Desygnacja CFA® to obecnie najbardziej pożądany międzynarodowy tytuł zawodowy, który zyskuje również popularność w Polsce.
Korzyści płynące z ukończonego Programu CFA® to przede wszystkim:
Złoty standard – tytuł CFA® to nie tylko podkreślenie profesjonalizmu w zawodzie finansisty. Jego wartość docenia się na każdym szczeblu kariery.
Silny fundament etyczny – etyka stanowi jeden z najważniejszych aspektów tej kwalifikacji
Globalny paszport – CFA® otwiera drzwi do kariery na całym świecie i jest świetnym uzupełnieniem lokalnych studiów stacjonarnych
Wiedza ekspercka – tylko 1 na 5 profesjonalistów kończy Program CFA® ze względu na poziom trudności. Rygorystyczne curriculum pozwala zatem podejmować kompleksowe decyzje inwestycyjne.
Networking – dzięki bogatej ofercie wydarzeń o charakterze warsztatowym bądź konferencyjnym profesjonaliści z tytułem CFA® mają okazję nawiązać cenne i wartościowe kontakty.
Wsparcie rozwoju zawodowego – dzięki kształceniu ciągłemu członkowie społeczności CFA® mają dostęp do najlepszych warsztatów i szkoleń pogłębiających ich wiedzę inwestycyjną oraz rozwijających w nich cenione na rynku pracy kompetencje miękkie.
OPŁATY I TERMINY
CFA Program: koszty i terminy egzaminu
Ile kosztuje CFA Program? W systemie rejestracyjnym do Programu CFA można wyodrębnić dwa rodzaje kosztów:
- Programowa opłata rejestracyjna, którą kandydat opłaca jednorazowo podczas rejestracji na 1. poziom egzaminu. Wynosi ona 350 USD.
- Egzaminacyjna opłata rejestracyjna, którą kandydat opłaca każdorazowo, podchodząc do jednego z wybranych poziomów. Cena zmienia się ze względu na okienka zapisów, które można podzielić na: early oraz standard.
Zobacz terminy egzaminów i opłaty, dostępne na stronie CFA Institute »
Opłata za zmianę terminu egzaminu CFA
Jeśli chcesz przełożyć termin egzaminu w trakcie jego trwania, obowiązuje opłata za zmianę terminu w wysokości 250 USD.
Metody płatności w Programie CFA
Zobacz różne metody płatności akceptowane przez CFA Institute »
Potwierdzenie dokonania płatności za egzamin CFA
Po przetworzeniu płatności potwierdzenie zostanie wysłane pocztą elektroniczną oraz są dostępne dla Ciebie również online.
Uzyskaj dostęp do paragonu/faktury online (wymagane logowanie) »
STYPENDIA
CFA Institute wprowadza zmiany w programie stypendialnym od 2024 roku, aby zwiększyć dostępność CFA Program dla większej liczby kandydatów. Dzięki wsparciu lokalnych CFA Societies, proces aplikowania stał się prostszy i bardziej przejrzysty.
Zmiany w Stypendiach CFA Program w 2024 Roku
Wcześniej stypendia były podzielone na pięć kategorii: Access, Women’s, Student, Professor oraz Regulator. Od 2024 roku stypendia zostały ograniczone do trzech kategorii: Access, Professor oraz Student.
Mimo że Women’s Scholarship zostało wycofane, polityka diversity, equity and inclusion (DEI Code) nadal pozostaje kluczowym elementem CFA Institute. Płeć kandydatów będzie uwzględniana przy przydzielaniu stypendiów. Zachęcamy wszystkie odbiorczynie Women’s Scholarship do aplikowania na Access Scholarship, jeśli potrzebują wsparcia finansowego.
Jak otrzymać stypendium CFA Program?
Każdy kandydat, który otrzyma stypendium CFA Institute, musi zarejestrować się i podejść do wybranej sesji egzaminacyjnej. Kandydaci nie mogą płatnie przełożyć sesji egzaminacyjnej, ale w sytuacjach awaryjnych mogą ubiegać się o zmianę terminu egzaminu.
Kandydaci mogą podejść do egzaminu maksymalnie dwa razy na jednym z trzech poziomów CFA Program. Na przykład, jeśli kandydat otrzyma stypendium na poziomie pierwszym, przystąpi do egzaminu i nie zda, może ubiegać się o stypendium na poziomie pierwszym jeszcze raz.
Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkuje utratą możliwości otrzymania stypendium w przyszłości.
Wysokość stypendium CFA Program
Od 1 września 2024 roku, koszt egzaminu dla kandydatów z Access Scholarship wynosi 400 USD. Osoby zakwalifikowane do Professor oraz Student Scholarship będą płaciły 600 USD.
Terminy aplikacji na stypendium CFA Institute
Kandydaci mogą aplikować o stypendium cztery razy w roku, czyli dwa razy częściej niż wcześniej. Wnioski można składać podczas rejestracji na wybraną sesję egzaminacyjną.
Dowiedz się więcej o terminach składania wniosków dla Access Scholarship, Student Scholarship oraz Professor Scholarship.
Każdy kandydat może złożyć wniosek w przeciągu dwóch i pół tygodnia. W przypadku odrzucenia aplikacji CFA Institute poinformuje kandydata przed upływem terminu rejestracji na egzamin w tzw. okresie early.
Najczęściej Zadawane Pytania
Czy mogę ubiegać się o stypendium, czekając na wynik egzaminu?
Nie, nie możesz ubiegać się o stypendium, dopóki nie otrzymasz wyniku egzaminu. Wniosek złożony przed otrzymaniem wyniku zostanie odrzucony.
Czy mogę ubiegać się o więcej niż jedno stypendium jednocześnie?
Tak, możesz ubiegać się o więcej niż jedno stypendium. Otrzymasz to stypendium, które zostało przyznane najpóźniej.
Czy istnieje limit aplikacji dotyczących stypendium CFA Institute?
Nie, nie ma limitu liczby wniosków, które możesz złożyć.
Kiedy zostanie wyświetlona niższa opłata za egzamin w ramach stypendium?
Koszt egzaminu uwzględniający stypendium zostanie wyświetlony na ostatniej stronie przed dokonaniem płatności. W przypadku zmiany metody płatności, zniżka może zostać dezaktywowana. W takim przypadku skontaktuj się z CFA Institute pod adresem: info@cfainstitute.org.
Co się stanie, jeśli nie wykorzystam stypendium przed jego wygaśnięciem?
Jeśli nie zarejestrujesz się na egzamin przed wygaśnięciem stypendium, stracisz możliwość ubiegania się o nowe stypendium w przyszłości.
Czy mogę przedłużyć moje stypendium?
Jeśli nie otrzymasz stypendium, możesz zarejestrować się na egzamin w tzw. oknie early bird. Poczekaj na oficjalne powiadomienie o decyzji w kwestii stypendium przed rejestracją na egzamin CFA Program w obniżonej cenie. Jeśli zarejestrujesz się przed otrzymaniem powiadomienia, nie otrzymasz zwrotu wyższej opłaty rejestracyjnej. Opcja ta jest ważna tylko wtedy, gdy okno rejestracji na egzamin CFA Program jest wciąż aktywne na stronie cfainstitute.org.
KURSY DLA KANDYDATÓW NA DI
CFA Society Poland przy współpracy z ekspertami organizuje kursy przygotowujące do sprawdzianu umiejętności na doradcę inwestycyjnego.
Sprawdzian umiejętności na doradcę inwestycyjnego przeznaczony jest dla osób posiadających tytuł Chartered Financial Analyst®, nadawany przez CFA Institute, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 129 ust. 4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Sprawdzian umiejętności przeprowadza Komisja Egzaminacyjna dla Doradców Inwestycyjnych w ramach Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawdzian umiejętności jest przeprowadzany w formie testu, który składa się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Rozwiązanie testu trwa 90 minut. Warunkiem zdania sprawdzianu umiejętności przez uczestnika jest otrzymanie co najmniej 40 punktów.
Kursy przygotowujące do sprawdzianu umiejętności (część prawna) dla osób legitymujących się tytułem CFA® prowadzi kancelaria Snażyk Korol Mordaka. Kancelaria wspiera CFA Society Poland także w innych inicjatywach. Prawnicy kancelarii Snażyk Korol Mordaka budują swoje wieloletnie doświadczenie, zapewniając kompleksowe wsparcie prawne dla instytucji finansowych, funduszy inwestycyjnych oraz podmiotów poszukujących wsparcia prawnego w transakcjach finansowania i przekształceń własnościowych, a także podmiotów z sektora nowych technologii, które wprowadzają innowacyjne produkty i rozwiązania.
Informacje o kursach przygotowujących do sprawdzianu umiejętności podawane są na bieżąco przez CFA Society Poland i publikowane w zakładce Wydarzenia.
Informacje dodatkowe dla członków CFA Society Poland podchodzących do sprawdzianu umiejętności na doradcę inwestycyjnego
Członkowie planujący podejść do sprawdzianu umiejętności w wyznaczonym terminie są zobligowani złożyć w biurze podawczym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) tłumaczenia w jęz. polskim dokumentu poświadczającego możność posługiwania się tytułem CFA®. W tym celu należy:
- skontaktować się z działem obsługi klient CFA Institute w Stanach Zjednoczonych pod adresem info@cfainstitute.org w celu wystawienia w języku angielskim tzw. charter confirmation;
- zweryfikować, czy dokument zawiera datę otrzymania tytułu (dzień/miesiąc/rok) oraz adnotację, że na dzień wystawienia dokumentu kandydat na doradcę inwestycyjnego jest posiadaczem tytułu CFA® i może się nim posługiwać;
- przesłać dokument do CFA Society Poland na adres office@cfa.com.pl w celu tłumaczenia na język polski oraz uwierzytelnienia dokumentu przez dwóch członków zarządu zgodnie z zasadami reprezentacji w CFA Society Poland.
W UKNF należy złożyć oryginał dokumentu. Urząd nie przyjmuje zaświadczeń drogą elektroniczną.
Więcej informacji udziela Jakub Jański, tel. +48 798 068 139, e-mail: jakub.janski@poland.cfasociety.org.
KURSY PRZYGOTOWUJĄCE DO CFA PROGRAM
Z myślą o kandydatach podchodzących do jednego z trzech poziomów renomowanego programu egzaminacyjnego Chartered Financial Analyst CFA Society Poland zaprasza do udziału w atrakcyjnych cenowo kursach przygotowujących do egzaminu CFA. Wiedza ekspercka, wieloletnie doświadczenie w zakresie merytorycznym CFA i atrakcyjna oferta cenowa. Zadbaj o swoją przyszłość zawodową z CFA Society Poland!
Egzamin CFA składający się z trzech poziomów uchodzi za jeden z najtrudniejszych i jednocześnie najbardziej pożądanych w świecie finansów. Popularność tego programu wśród profesjonalistów wzrasta, mimo że sam tytuł jest bardzo trudno uzyskać. CFA Society Poland, które działa w Polsce na rzecz edukacji i podnoszenia standardów w branży finansowej, uruchamia właśnie szereg spotkań, mających na celu przygotowanie kandydatów do sesji egzaminacyjnej.