PROGRAM MENTORINGOWY
PROGRAM MENTORINGOWY
Etyka. Zaufanie. Liderzy. Współczesny świat finansów potrzebuje tych trzech pojęć, aby w efektywny sposób wspierać rozwój, który coraz częściej nazywamy zrównoważonym lub świadomym kapitalizmem, i móc tworzyć coraz bardziej stabilne systemy ekonomiczne. Żadnego z tych pojęć nie można zadeklarować ad hoc. Ten proces wymaga pracy, zaangażowania i wymiany myśli wśród społeczności profesjonalistów sektora finansowego.
Mentoring funkcjonuje w oparciu o zindywidualizowaną relację dwóch osobowości w przestrzeni zawodowej. Mentor dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu, sukcesom i porażkom składającym się na jego biografię, przekazuje tzw. mentee niepowtarzalną, jednostkową wiedzę. Mentee nie jest jednakże biernym uczniem słuchającym "zawodowych wynurzeń" mentora. W tej relacji liczy się otwartość na doświadczenie międzypokoleniowe, a umiejętność aktywnego słuchania oraz ciekawość powinna cechować obie strony – zarówno mentora, jak i mentee.
Kto może wziąć udział w programie?
Autorski program mentoringowy opracowany przez CFA Society Poland to niepowtarzalny projekt stworzony przede wszystkim z myślą o członkach społeczności CFA. W programie członkowie mogą pełnić rolę zarówno mentora, jak i mentee – przy uwzględnieniu ich pozycji zawodowej oraz doświadczenia.
Biorąc pod uwagę pozycję oraz doświadczenie zawodowe, w programie profesjonaliści mogą pełnić następujące role:
- Senior mentor – osoby pełniące kluczowe role w organizacjach na stanowiskach finansowych, posiadający wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe;
- Mentor – osoba posiadająca tytuł CFA®, która chciałaby wzmocnić swój personal branding poprzez aktywny udział w prestiżowym programie mentorskim, podzielić się swoim doświadczeniem bądź zostać równocześnie mentee pod opieką senior mentora;
- Mentee – może nim zostać zarówno osoba pełniąca funkcję mentora, która poza dzieleniem się własnym doświadczeniem i wiedzą, poszukuje również nowych inspiracji u bardziej doświadczonych kolegów, bądź młodszy profesjonalista z tytułem CFA®, który posiada zbyt małe doświadczenie, by stać się wsparciem mentoringowym dla innych profesjonalistów.
Dlaczego warto?
Mentoring to nie tylko kultura dialogu. To przede wszystkim przestrzeń spotkania, w której rozmowę prowadzą dwie osoby, mające przeróżne doświadczenia zawodowe. To również obszar, w którym osoby, wzajemnie sobie ufając, dzielą się w dobrowolny i nieprzymuszony sposób wiedzą.
Co zatem otrzymują mentorzy?
- z pewnością samoświadomość własnej wartości i wiedzy eksperckiej, którą doceniają inne osoby. Radość z dzielenia się własnymi spostrzeżeniami;
- silną sieć kontaktów, które wzmacniają całą społeczność finansistów;
- możliwość doskonalenia kompetencji miękkich i umiejętności przekazywania wiedzy mniej doświadczonym kolegom;
udział w spotkaniu mentorów, gdzie doświadczeni w tej materii eksperci podzielą się najlepszymi praktykami cechującymi dobry mentoring.
Mentee natomiast zyskują:
- nieoceniony dostęp do wiedzy oraz doświadczeń drugiego człowieka, który mogą uznać za podstawę do usystematyzowania własnych oczekiwań zawodowych i tego, jak widzą siebie w przyszłości;
- indywidualną i niepowtarzalną szansę na kształtowanie w sobie postawy lidera;
- lepsze zrozumienie swoich silnych i słabych stron;
- możliwość realizacji wyznaczonych celów w oparciu o relację mistrz-uczeń.
Obowiązki stron dialogu:
a. mentor oraz mentee – ponieważ więź stanowi fundament sukcesu w procesie mentoringowym, proponujemy uczestnikom, aby spotkania odbywały się co najmniej raz w miesiącu. W ten sposób obie strony dialogu mogą lepiej się poznać. Sesje powinny mieć charakter spotkań twarzą w twarz ze względu na wagę języka niewerbalnego, w tym w szczególności języka ciała, co przekłada się na trwalszą i jednocześnie autentyczniejszą relację obojga ludzi.
b. ustalenie celów mentoringu – mimo że sesje mentoringowe mają charakter nieformalny w przestrzeni zawodowej, kluczem do sukcesu każdej sesji jest ustalenie celów strategicznych/długoterminowych tego rodzaju spotkań.
c. ciągłość komunikacji – dzięki rozwojowi nowych technologii zarówno mentor, jak i mentee mają dostęp do szerokiego spektrum rozwiązań, które mogą wzmocnić relację twarzą w twarz i pozwalają doprecyzować cele mentoringu.
Przebieg programu mentoringu:
Wrzesień-połowa października 2020 – rozpoczęcie rekrutacji mentorów oraz mentee do CFA Society Poland Mentoring Program na podstawie zgłoszeń przesłanych przez członków CFA
11 października 2020 – upływa termin przyjmowania zgłoszeń do CFA Society Poland Mentoring Program. Październik 2020 – tworzenie par mentor–mentee
28 października 2020 – ogłoszenie wyników rekrutacji; oficjalna inauguracja programu
Październik 2020 – koniec czerwca 2021 – start sesji mentoringowych (6–7 spotkań)
Koniec czerwca 2021 – follow-up dla mentorów pod okiem doświadczonych ekspertów, zakończenie programu i uroczyste wręczenie certyfikatów wszystkim uczestnikom
Aspekty formalne:
1. Udział w programie mentoringowym jest kwalifikowalny;
2. Mentorem bądź mentee mogą zostać wyłącznie członkowie CFA Society Poland. Udział w programie dla członków jest bezpłatny.
3. Senior mentorem może zostać profesjonalista nieposiadający tytułu CFA, jednakże cechujący się inspirującym i bogatym doświadczeniem zawodowym oraz piastujący wysokie stanowisko w ramach wybranej organizacji.
4. Doboru par mentor–mentee dokonuje organizator – CFA Society Poland na podstawie określonych wytycznych, jak m.in. profil oraz doświadczenie zawodowe.
6. Częstotliwość spotkań, godzina, czas ich trwania oraz miejsce ustalane są indywidualnie przez pary mentor–mentee, jednakże CFA Society Poland rekomenduje, aby pary zorganizowały sobie minimum 6–7 spotkań w trakcie trwania programu.
7. Po zakończeniu programu mentoringowego mentorzy oraz mentee otrzymają certyfikat poświadczający ukończenie 1. edycji CFA Society Poland Mentoring Program.
Więcej informacji nt. programu udziela:
Jakub Jański, jakub.janski@poland.cfasociety.org, tel. + 48 798 068 139.