aktualności
- home
- o nas
- aktualności
- Europa poszukuje nowych ścieżek rozwoju sektora finansowego
Europa poszukuje nowych ścieżek rozwoju sektora finansowego
05 LUTY 2018 | PONIEDZIAŁEK

Na początku lutego odbyło się spotkanie zorganizowane przez CFA Society Poland, poświęcone przyszłości rynków finansowych w Unii Europejskiej. Nie tylko MiFID II oraz PSD2 przyczynią się do dużych zmian w lokalnych jurysdykcjach. W nadchodzących latach Komisja Europejska planuje wzmocnić jeszcze bardziej kompetencje organów nadzoru czuwających nad rynkiem finansowym w Europie, zwłaszcza w jej nowej odsłonie po Brexicie, oraz postępującego izolacjonizmu Stanów Zjednoczonych.
Podczas spotkania pt. Polish Supervisory Architecture, które odbyło się w Villi Foksal w Warszawie w dniu 2 lutego 2018 r. uczestnicy mieli okazję posłuchać o najważniejszych zmianach, które przygotowuje Komisja Europejska w zakresie uprawnień Europejskich Urzędów Nadzoru (ang. the European Supervisory Authorities, w skrócie ESA) oraz o czynnikach głownie mających charakter polityczny, które wpłyną na kształt sektora finansowego w najbliższych latach. Swoimi spostrzeżeniami z uczestnikami wydarzenia podzieliła się prof. Danuta Hübner, polska polityk, była minister ds. europejskich w rządzie Leszka Millera, pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej, a obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego. Jej zdaniem współczesnej Europie brakuje słyszalnego głosu krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, które wciąż ustępują krajom Europy Zachodniej, przez co integracja polityczna, społeczna i ekonomiczna w krajach Unii Europejskiej nie przebiega w tym kierunku, w jakim powinna. Pani Profesor zaapelowała o większy udział przedstawicieli Europy Środkowo-wschodniej w procesie kształtowania regulacji unijnych dotyczących rynku kapitałowego.
Na zaproszenie Stowarzyszenia do Polski przyjechał prof. Marco Lamandini, wykładowca na Uniwersytecie Bolońskim, ekspert w tematyce prawa rynku kapitałowego oraz członek Rady Odwoławczej Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego. Jego wystąpienie zostało poświęcone zagadnieniu centralizacji ewolucyjnej, nazywanej integracją decentralizacyjną (co szerzej wyjaśnił w swojej prezentacji), która będzie priorytetem dla unijnych organów nadzoru w tworzeniu zintegrowanego sytemu finansowego w Europie i na świecie. Spotkanie zakończyła prezentacja Josiny Kamerling, z CFA Institute, działającej w Instytucie na rzecz ochrony interesów inwestorów oraz promującej większą integralność rynku kapitałowego w skali globalnej. W swoim wystąpieniu Josina Kamerling przedstawiła najważniejsze trendy, które ukształtują rynek kapitałowy i – szerzej – finansowy w najbliższych latach, a będą to m.in. starzenie się społeczeństwa europejskiego, wciąż przybierający na sile postęp technologiczny, rosnąca popularność kryptowalut, a także popularyzacja zarządzania ryzykiem w oparciu o dane finansowe dostarczane w czasie rzeczywistym. Efektem będą rosnące nierówności ekonomiczne oraz konflikty interesów wśród poszczególnych frakcji politycznych, które doprowadzą do osłabienia roli Europy w gospodarce światowej. Te aspekty będą miały ogromny wpływ na kształt rynku finansowego oraz kapitałowego w przyszłości.
W 2015 r. CFA Institute przeprowadził wśród swoich członków ankietę poświęconą ryzyku i jego niedocenianym obszarom. Na pierwszym miejscu znalazło się ryzyko polityczne, które zyskuje na znaczeniu za sprawą Brexitu. To ono razem z globalną dynamiką demograficzną, spadkiem wynagrodzeń i oszczędności emerytalnych, rosnącą cyberprzestępczością, a także zmianami klimatycznymi będą miały wpływ na funkcjonowanie rynków w niedalekiej przyszłości. Josina Kamerling wspomniała również o inicjatywie zaangażowania członków lokalnych stowarzyszeń CFA, będących często specjalistami w różnych obszarach rynku finansowego, w konsultacje w ramach procesu kształtowania regulacji UE.
– Misją Instytutu oraz Stowarzyszeń jest działanie na rzecz transparentnie funkcjonujących rynków finansowych w oparciu o zagadnienia etyczne, które wspólnie tworzą środowisko przyjazne przede wszystkim inwestorom. Dlatego też staramy się stworzyć międzynarodową społeczność profesjonalistów, wspierających rynki zarówno w ujęciu globalnym, jak i lokalnym – podsumowuje prof. Krzysztof Jajuga.
Zapraszamy zatem wszystkich finansistów, którzy chcieliby mieć wpływ na kształt rynków finansowych poprzez szerzenie wiedzy, jak i zabierać głos w dyskusji na temat ich funkcjonowania do naszego Stowarzyszenia, jak i zespołu Advocacy, działającego na rzecz rynków finansowych oraz profesjonalistów z tytułem CFA. Osoby, które chciałby zaangażować się w pracę zespołu, prosimy o kontakt na adres mailowy advocacy@poland.cfasociety.org – zachęca Piotr Sieradzan, szef zespołu zajmującego się zagadnieniami advocacy.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami prof. Marco Lamandiniego oraz Josiny Kamerling. Aby pobrać prezentację, wystarczy kliknąć w nazwę prezentacji poniżej.