aktualności
- home
- o nas
- aktualności
- Nasza otwartość procentuje. Rozmowa z PKN ORLEN po finale konkursu Research Challenge
Nasza otwartość procentuje. Rozmowa z PKN ORLEN po finale konkursu Research Challenge
20 MARZEC 2019 | ŚRODA
O wrażeniach po najświeższej edycji CFA Institute Research Challenge, wartości kwalifikacji CFA® i planach spółki na przyszłość rozmawiamy z Iwoną Waksmundzką, Dyrektor Wykonawczą ds. Strategii i Relacji Inwestorskich w PKN ORLEN, Target Company jubileuszowej odsłony konkursu z 2018/2019 r.
W tegorocznej edycji CFA Institute Research Challenge PKN ORLEN zgodził się na bycie analizowaną spółką. Jak z Państwa perspektywy studenci poradzili sobie z wyzwaniem, jakim niewątpliwie jest wycena PKN ORLEN?
To nie było łatwe zadanie, głównie ze względu na złożoność naszej firmy i dużą liczbę inwestycji i projektów, które realizujemy. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem jakości i merytorycznego podejścia do przygotowanych prezentacji. Walka była zacięta, a studenci wykazali się bardzo szeroką wiedzą oraz umiejętnościami. To dla nas pozytywny sygnał, że otwartość w komunikacji z rynkiem procentuje. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w 10. polskiej edycji tego renomowanego konkursu.
CFA Institute Research Challenge to przede wszystkim projekt edukacyjny, który pozwala młodym osobom na stawianie pierwszych profesjonalnych kroków w obszarach analizy finansowej i wyceny spółek. Co natomiast udział w takim przedsięwzięciu przynosi PKN ORLEN? Jakie korzyści dostrzegają Państwo dzięki zaangażowaniu się w tę inicjatywę?
Z naszego punktu widzenia niezwykle istotny jest aspekt edukacyjny tego typu inicjatyw. Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, więc chętnie angażujemy się w projekty, które umożliwiają zdobywanie wiedzy, wspierają młodych ludzi w budowaniu kariery zawodowej. Praca jaką studenci wykonali przygotowując się do udziału w konkursie, nie odbiega tak naprawdę od realnych zadań, z którymi zmierzą się w pracy zawodowej. Być może niektórzy z nich pierwsze kroki będą stawiać właśnie w PKN ORLEN? Trzeba oczywiście pamiętać, że jest to dla nas również forma budowy pozytywnego wizerunku, ponieważ już w kwietniu zwycięzcy zaprezentują naszą firmę podczas finału w Zurychu. Trzymamy za nich kciuki!
Edukacja nie kończy się na studentach; misją CFA Society Poland jest promowanie wiedzy o branży inwestycyjnej w całym społeczeństwie. Czy wśród działań PKN ORLEN również znajdują się inicjatywy, które wspierają szerzenie tego typu wiedzy?
W ubiegłym roku uruchomiliśmy unikatowy program skierowany do akcjonariuszy indywidualnych ORLEN w Portfelu, którego ważnym filarem jest właśnie element edukacyjny. Zależy nam na przybliżeniu Polakom wiedzy na temat rynków kapitałowych. W tym celu wspólnie z CFA Society Poland uruchamiamy wspólną inicjatywę pod nazwą Akademia Inwestowania. W ramach projektu wszystkie osoby chcące zdobyć lub pogłębić wiedzę na temat inwestowania, uzyskają dostęp do bezpłatnych podręczników i wykładów przygotowanych przez ekspertów ze stowarzyszenia. Nasze przekonanie o konieczności promowania etyki i wiedzy o rynku kapitałowym pozostaje w zgodzie z projektami CFA. Dlatego cieszymy się, że wspólnie możemy realizować tą część programu ORLEN w Portfelu.
Wielu laureatów CFA Institute Research Challenge zamierza wykorzystać stypendia, które ułatwią im drogę do uzyskania kwalifikacji CFA®. Czy PKN ORLEN jako pracodawca zwraca uwagę na kandydatów, którzy mogą pochwalić się zdaniem egzaminów CFA? Jak może to wpływać na karierę takich osób?
Uzyskanie kwalifikacji CFA to zdecydowanie najlepszy sposób na karierę zawodową dla finansistów. Są uznawane na całym świecie i stanowią zapewnienie o posiadanej wiedzy i umiejętnościach dostosowanych do dynamicznie rozwijającego się rynku kapitałowego. Jako pracodawca zwracamy szczególną uwagę na kandydatów mogących pochwalić się zdanymi egzaminami CFA. Tym bardziej, że stanowią one o wysokim poziomie etyki zawodowej.
Budowa Wartości, Ludzie i Siła Finansowa – to filary strategii rozwoju PKN ORLEN. Jakie są plany grupy kapitałowej na najbliższą przyszłość i czy są Państwo w stanie przybliżyć kierunki rozwoju również w perspektywie długoterminowej?
Główne kierunki rozwoju spółki nakreśliliśmy w zaktualizowanej strategii. W najbliższej przyszłości będziemy koncentrować się na wdrażaniu już zainicjowanych projektów, które budują przewagę konkurencyjną naszej spółki, ale też pozytywnie wpływają na rozwój polskiej gospodarki. Chodzi m.in. o przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS czy realizację Programu Rozwoju Petrochemii. Oczywiście wszystkie realizowane procesy mają za zadanie wzmocnienie pozycji PKN ORLEN w perspektywie długoterminowej. Dlatego podejmujemy inicjatywy mające na celu dalsze wydłużanie łańcucha wartości, poprzez wspomniane już inwestycje w petrochemię, czy dalszą integrację aktywów rafineryjnych. Obserwujemy trendy światowe dlatego mocny akcent kładziemy również na rozwój energetyki niskoemisyjnej. Nie zapominamy też o naszej „wizytówce” i wdrażamy innowacyjne rozwiązania, wprowadzamy nowe produkty i usługi w obszarze sprzedaży detalicznej. Ponadto, kładziemy nacisk na silne zaplecze B+R i wdrażanie innowacji wspierających wszystkie obszary działalności przy zachowaniu solidnych fundamentów finansowych. Jesteśmy złożoną organizacją i kompleksowe podejście do realizowanego biznesu finalnie zadecyduje o naszym sukcesie.