aktualności
- home
- o nas
- aktualności
- Po CFA Risk Summit. Jak nadążyć za zmianami w zarządzaniu ryzykiem?
Po CFA Risk Summit. Jak nadążyć za zmianami w zarządzaniu ryzykiem?
23 MAJ 2019 | CZWARTEK

16 maja w zabytkowym hotelu Polonia Palace w Warszawie odbył się CFA Risk Summit. Wydarzenie dedykowane przedstawicielom branży finansowej, którzy na co dzień zajmują się ryzykiem, przyciągnęło blisko 150 uczestników i grono ekspertów z najróżniejszych obszarów: od ryzyka klimatycznego, poprzez analizę, bankowość, aż po startupy. Jakie wnioski przyniosły ich debaty i wystąpienia?
CFA Risk Summit otworzyło wystąpienie prof. Krzysztofa Jajugi, prezesa CFA Society Poland – organizatora wydarzenia. Po nim głos zabrał Ignacy Morawski (SpotData.pl), którego prezentacja na temat rozbieżności między prognozami analityków a stanem faktycznym wprowadziła zgromadzonych w hotelu Polonia Palace w tematykę spotkania. Makroekonomista dowiódł, że odbiorcy prognoz mogą wręcz oczekiwać zaniżenia percepcji ryzyka, a branża analityczna, jak wiele innych, w coraz większy stopniu podlega wpływom marketingu.
Uczestnicy panelu Przyszłość zarządzania ryzykiem w bankach uznali, że zarządzanie ryzykiem może być źródłem przewagi konkurencyjnej na rynku bankowym, który zmienia się – z jednej strony pod wpływem regulacji – z drugiej zaś pod wpływem oczekiwań klientów. Pierwszy czynnik teoretycznie sprzyja ograniczaniu ryzyka, ale może też doprowadzić do iluzji bezpieczeństwa. Wiążą się z nim także duże koszty. Nieprzypadkowo zatrudnienie w bankach spada, ale nie dotyczy to działów compliance. Czynnik drugi sprzyja natomiast rozwojowi fintechów. Te często są postrzegane jako rywale banków, ale reprezentanci sektora widzą w nich raczej partnerów. Tego samego zdania był Piotr Smoleń, prezes Symmetrical.ai, jedyny przedstawiciel innowacyjnej branży w panelu. Zwrócił uwagę na znaczenie automatyzacji i zaawansowanej analityki w zarządzaniu ryzykiem. Potwierdzili to Konrad Kompa (Credit Cuisse) i Adam Lewandowski (Alior Bank). Bartek Ostrowski (UBS) podkreślił związane z tym zmiany kulturowe i profil zatrudnienia w departamentach ryzyka, a Sergius Flek z Goldman Sachs dostrzegł w tym szansę także dla Polski. Stajemy się bowiem globalnym centrum offshoringowym w zakresie zarządzania ryzykiem.
Wystąpienie Macieja Bukowskiego (WiseEuropa) poruszyło niezwykle aktualną kwestię – ryzyko klimatyczne w kontekście branży inwestycyjnej. Równie nowoczesne zagadnienie omawiano podczas panelu Sztuczna inteligencja w procesie inwestycyjnym oraz zarządzaniu ryzykiem. Najciekawsza opis sztucznej inteligencji padł z ust Agaty Chęcińskiej – “statystyka na sterydach”. Paneliści byli zgodni co do tego, że SI otwiera nowy rozdział w obszarze zarządzania ryzykiem i z niepokojem czekają na odpowiedź regulatorów – czy prawo nadąży za rzeczywistością? Narzędzia SI znakomicie nadają się do wykrywania nadużyć, zarówno na poziomie pojedynczej organizacji, jak i całego obrotu giełdowego. Niezmiernie ciekawy będzie też dalszy rozwój rynku finansowego w kierunku rynku zdominowanego przez algorytmy oraz to, jaka będzie interakcja owych algorytmów między sobą, co przywodzi na myśl ewolucję robotów opisaną w “Niezwyciężonym” Stanisława Lema. Być może będzie to rynek pełen błyskawicznych krachów (flash crash), a może to właśnie narzędzia SI pozwolą operatorom giełd zbudować skuteczne bezpieczniki (circuit breakers), które zakończą erę błyskawicznych krachów i pozwolą odbudować zaufanie inwestorów do rynków finansowych.
Punktem specjalnym CFA Risk Summit było wystąpienie prof. Rogera G. Ibbotsona z Yale School of Management. Ceniony wykładowca i badacz przedstawił wstęp do swojej teorii dotyczącej popularności aktywów. Zdaniem prof. Ibbotsona, kluczem do uzyskania zadowalających stóp zwrotu jest wybieranie aktywów, które są w danym momencie bezzasadnie niepopularne. Temat przedstawił w jednej ze swoich publikacji, „Popularity. A Bridge Between Classical and Behavioral Finance”.
Partnerem wydarzenia był UBS, dla którego zarządzanie ryzykiem jest istotnym elementem działalności banku.
– Zarządzanie ryzkiem było i nadal będzie w samym centrum prowadzenia działalności i zainteresowania banków na całym świecie. Podobnie dla UBS. Jako największy globalny wealth manager, mocny bank detaliczny w Szwajcarii, a także bank inwestycyjny i zarządzajacy aktywami, rozważnie zarządzamy wszystkimi kategoriami ryzyka. CFA Risk Summit to świetna platforma do wymiany opinii na temat obecnych trendów w optymalnym zarządzaniu ryzykiem w świecie finansów, szczególnie w bankowości – powiedzieli przedstawiciele UBS.
CFA Society Poland pragnie podziękować UBS, głównemu partnerowi wydarzenia, partnerowi wspierającemu – organizacji PRMIA, partnerowi instytucjonalnemu IZFiA oraz partnerowi medialnemu – Gazecie Parkiet.