aktualności
- home
- o nas
- aktualności
- Ethics Challenge 2022, czyli w co gra ESG?
Ethics Challenge 2022, czyli w co gra ESG?
23 CZERWIEC 2022 | CZWARTEK
W czerwcu zakończyła się 5. edycja Ethics Challenge – jednego z najlepiej rozpoznawalnych konkursów dla młodych profesjonalistów, promująca etykę w przestrzeni rynków kapitałowych.
Ethics Challenge to oddolna inicjatywa społeczności CFA – jedna z jej pierwszych edycji została zorganizowana przez Kanadę. Kolejne odsłony zrealizowano w Stanach Zjednoczonych, Republice Południowej Afryki, Nigerii oraz Turcji. W Polsce Ethics Challenge przeprowadzany jest konsekwentnie od 2018 r. przy zaangażowaniu pracowników naukowych oraz profesjonalistów z tytułem CFA. Edycja z 2022 r. okazała się rekordowa pod kątem zainteresowania konkursem wśród studentów.
– Pandemia w znaczący sposób wpłynęła na zaangażowanie po stronie młodych profesjonalistów – wyjaśnia prof. Krzysztof Jajuga. – Zajęcia online bądź upowszechnienie modelu pracy zdalnej spowodowało, że studentom trudno było znaleźć motywację oraz czas na dodatkowe zajęcia, rozwijające ich kompetencje. Start najnowszej edycji Ethics Challenge zbiegł się z polityką luzowania epidemicznych obostrzeń, zaczęliśmy wracać do względnej normalności, która przynajmniej w pośredni sposób wpłynęła na atrakcyjność tej inicjatywy.
Do konkursu zakwalifikowały się 22 drużyny, których głównym zadaniem, jak co roku, była analiza i interpretacja w formie prezentacji studium przypadku odzwierciedlającego dylematy etyczne profesjonalisty finansowego. Po raz drugi case etyczny napisał Tomasz Prusek, polski dziennikarz i publicysta ekonomiczny, były redaktor „Gazety Wyborczej”, autor powieści "K.I.S.S." oraz "P.I.I.G.S.", Prezes think tanku Fundacja Przyjazny Kraj.
- Przygotowałem case etyczny, aby adresował jak najbardziej aktualne zagadnienia kluczowe dla rynku finansowego. W epoce rosnącego znaczenia ESG szczególnie ważna jest umiejętność odróżniania prawdziwych działań spod tego szyldu od nadużyć greenwashingu, zarówno czysto promocyjnych i marketingowych, jak i kapitałowych, które przynoszą wymierne szkody finansowe uczestnikom rynku. Także bycie „sygnalistą” i cała procedura whistleblowingu to wielka odpowiedzialność etyczna, która powinna mieć ważne miejsce w DNA firm i działaniach pracowników. Wojna w Ukrainie udowodniła, że w przełomowych momentach także biznesowo trzeba umieć wybrać między dobrem i złem, między działaniami etycznymi i nieetycznymi, a pieniądze to po prostu nie wszystko – powiedział Tomasz Prusek.
- Etyka jest jednym z filarów zarządzania organizacją poprzez uwzględnianie czynników ESG w decyzjach dotyczących rozwoju strategicznego przedsiębiorstwa. W dzisiejszej „nowej rzeczywistości” aspekty etyczne nabrały jeszcze większego znaczenia. Wysokie standardy w tym zakresie spójne z misją i wartością przedsiębiorstwa wpływają pozytywnie na postrzeganie danego podmiotu przez szerokie grono interesariuszy, w szczególności przez klientów, inwestorów oraz kontrahentów. Kodek etyczny oraz jego przestrzeganie to już nie tylko dodatkowa regulacja, to przede wszystkim gwarancja, iż nasze działanie i jego wpływ na społeczność i środowisko będą faktycznie zmierzały w kierunku osiągnięcia wyznaczonych celów zrównoważonego rozwoju, dodała Karolina Studniarek – Senior ESG Manager z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Spośród 21 nadesłanych prezentacji grono tzw. graderów, czyli profesjonalistów z tytułem CFA wybrało 7 najlepszych prac. Finał tegorocznej edycji Ethics Challenge po dwóch latach pandemii odbył się stacjonarnie w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, który objął konkurs patronatem honorowym.
- Bez etycznego działania na rynku finansowym nie ma zaufania, a bez zaufania rynek nie będzie się rozwijał, a nawet będzie tracił na znaczeniu. Transparentność, zaufanie, uczciwość - bez tego na rynku nie będzie klientów. A jeśli nie będzie klientów, nie będzie kapitału na rozwój naszej gospodarki. Dlatego tak ważne jest promowanie postaw etycznych wśród wszystkich interesariuszy sektora finansowego, a przede wszystkim wpajanie tych zasad od jak najmłodszych lat, w ramach edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – powiedział Rafał Mikusiński, Zastępca Przewodniczącego KNF.
W tym roku najlepszy okazał się zespół reprezentujący Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu pod opieką naukową prof. dr. hab. Tomasza Słońskiego, który pokonał drużyny z takich uczelni, jak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Gdański czy Uniwersytet Warszawski.
- Case konkursowy był niezwykle interesujący oraz doprowadził do wielu ciekawych i nieoczywistych dyskusji, które przeprowadziliśmy między sobą. Wymienialiśmy się poglądami dotyczącymi wprowadzania strategii ESG w przedsiębiorstwach, stosowania greenwashingu, roli sygnalisty czy postępowania wobec prowadzenia działalności w państwie agresora. Start w tym konkursie pozwolił nam poszerzyć wiedzę dotyczącą przeprowadzania emisji zielonych obligacji. Ponadto szczegółowo przeanalizowaliśmy Code of Ethics and Standards of Professional Conduct, którymi kierują się profesjonaliści w branży finansowej. Udział w tym konkursie był niesamowitą przygodą, w której wspólnie doszliśmy do wniosku, że rynki finansowe to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim ludzie – powiedzieli zwycięzcy konkursu.
Patronat Honorowy: Komisja Nadzoru Finansowego
Partner Strategiczny: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Partner Wspierający: Warszawski Instytut Bankowości, Fundacja GPW
Partner Merytoryczny: KSZ Smart Legal