aktualności
- home
- o nas
- aktualności
- Zwycięzcy najlepszego rozwiązania case’u etycznego wyłonieni
Zwycięzcy najlepszego rozwiązania case’u etycznego wyłonieni
09 CZERWIEC 2021 | ŚRODA

Właśnie zakończyła się 4. edycja konkursu Ethics Challenge – promująca etykę oraz wagę dylematów etycznych w codziennej pracy profesjonalistów zawodowych wśród młodych ludzi wkraczających dopiero na rynek pracy. Finał, w którym swoje prace konkursowe zaprezentowało 6 najlepszych zespołów, odbył się online 2 czerwca.
Właśnie zakończyła się 4. edycja konkursu Ethics Challenge przeznaczona dla studentów kierunków ekonomicznych uczelni wyższych w Polsce. W tym roku prace konkursowe w formie prezentacji złożyło 12 zespołów, z których szóstka dostała się do ścisłego finału. Zwyciężyła drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie pod opieką merytoryczną dr Małgorzaty Snarskiej, która zaprezentowała najciekawsze wnioski na podstawie studium przypadku przygotowanego dr. Krzysztofa Świeszczaka związanego z Katedrą Bankowości Uniwersytetu Łódzkiego. Drugie miejsce zajął zespół reprezentujący Uniwersytet Gdański (opiekunem była dr Anna Golec, CFA), a trzecie natomiast ponownie team z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, którego pracę koordynował Karol Magoń.
– W tym roku udało nam się zaprosić do konkursu eksperta, któremu zagadnienia etyczne w przestrzeni finansowej nie są obce. Dr Krzysztof Świeszczak jest laureatem pierwszej w Polsce edycji światowego konkursu "Etyka w Finansach – Nagroda Robina Cosgrove", organizowanego przez Komisję Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich, niezwykle ważnej inicjatywy promującej etykę na całym świecie. Bardzo nas cieszy, że dr Świeszczak zaangażował się w konkurs Ethics Challenge jako autor case’u – mówi Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland.
W tegorocznym studium przypadku opisano tydzień z życia Karola Nowaka, świeżo zatrudnionego na stanowisku Doradcy ds. Bankowości Prywatnej w fikcyjnej instytucji finansowej New Bank, który stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości, realizując plan sprzedażowy i ucząc się od swoich starszych stażem kolegów.
Zadaniem konkursowym zespołów studenckich była interpretacja opisanej historii pod kątem etyki oraz lokalnych i międzynarodowych rekomendacji rynkowych, jak m.in. Kodeksu etycznego i standardów profesjonalnego postępowania opracowanego przez CFA Institute. W tegorocznej edycji, aby uatrakcyjnić zadanie konkursowe, studenci mieli za zadanie opracować również propozycję krótkiego testu etycznego dla pracowników instytucji finansowych.
– Cały zespół zgodnie ocenia poziom tegorocznej edycji na bardzo wysoki, przede wszystkim z uwagi na bardzo specyficzny i nietypowy case etyczny, który, nie ukrywając, okazał się twardym orzechem do zgryzienia. Równocześnie jego rozwiązywanie przyniosło nam sporo frajdy, co z pewnością czyni go nadzwyczaj ciekawym. W zadaniu przedstawiono realne zagrożenia, które czyhają na każdego z nas w przyszłej pracy, gdzie pokusa zarządzania ogromnymi funduszami klientów może obudzić najgorsze instynkty. Ujęta została tutaj cała paleta potencjalnych motywacji prowadzących do nadużyć finansowych: od chęci dodatkowego zarobku, poprzez zwykłą beztroskę, aż po strach wywołany możliwością utraty pracy. Podróżując wraz z głównym bohaterem Karolem przez odmęty skrajnie zepsutej organizacji, dochodzimy finalnie do wniosku, że tak naprawdę każdy z nas może stać się winny, jeśli znajdzie się w odpowiedniej sytuacji i ulegnie presji. Zwycięstwo w tak prestiżowym konkursie z pewnością dało nam niesamowitą satysfakcję, oczywiście mamy też nadzieję, że nasze pomysły będą mogły zostać już wkrótce zaimplementowane w praktyce – podsumowuje Piotr Barcz, lider zwycięskiego zespołu.
Inicjatywa Ethics Challenge na stałe wpisała się w kalendarz CFA Society Poland. Jej głównym zadaniem jest edukowanie młodych profesjonalistów pod kątem zagadnień etycznych zgodnych z globalnymi wytycznymi CFA Institute, dla którego etyka stanowi najważniejsze ogniwo w budowaniu postawy etycznej w przestrzeni zawodowej.
– Działania zgodne z zasadami etyki oraz promowanie tych działań na rynku finansowym jest odzwierciedleniem stopnia dojrzałości rynku oraz rozwoju firm na nim funkcjonujących. Wysokie standardy etyczne są podstawą zaufania do rynków kapitałowych, dlatego też Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od lat promuje najwyższe standardy w tym obszarze poprzez m.in. publikację Dobrych Praktyk Spółek Notowanych oraz wsparcie wszelkich inicjatyw, mających na celu popularyzację zachowań i wartości etycznych. Tym bardziej cieszymy się, że na naszym rynku powstają inicjatywy, takie jak CFA Society Poland Ethics Challenge, które przygotowują młode pokolenia finansistów do pracy w wymagającym otoczeniu rynkowym – podkreśla Justyna Przybył, ESG Manager w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.