aktualności
- home
- o nas
- aktualności
- Barometr Rynku. Kwiecień 2021: Bitcoin nie ekscytuje polskich zarządzających
Barometr Rynku. Kwiecień 2021: Bitcoin nie ekscytuje polskich zarządzających
11 MAJ 2021 | WTOREK

Poniżej prezentujemy treść trzeciego wydania Barometru Rynku. Trzecia edycja Barometru Rynku została przeprowadzona w kwietniu 2021 r. wśród towarzystw funduszy inwestycyjnych. Badanie jest dzielone na jedną bądź dwie grupy odbiorców, tj. spojrzenie indywidualne osób z tytułem CFA® oraz instytucjonalne jako opinia towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Ankieta przesłana do TFI zawiera więcej pytań ankietowych. Badanie przeprowadzane jest metodą CAWI. Wersja w formacie .pdf do pobrania tutaj »
CFA Society Poland przedstawia wyniki kolejnej edycji badania przeprowadzanego wśród towarzystw funduszy inwestycyjnych, zarządzających w sumie kwotą 148,015 mld złotych.
Przewodnie pytanie w tym miesiącu było nieco mniej związane z aktywami, którymi na co dzień zarządzają polskie TFI. Zapytaliśmy, jaką najwyższą cenę w tym roku osiągnie bitcoin. Mimo że badanie jest anonimowe, to dwie trzecie TFI nie udzieliło na nie konkretnej odpowiedzi. Biorąc pod uwagę, jak duży był to ostatnio temat w mediach, jest to nieco zaskakujące, ale pokazuje też, że kryptowaluty i fundusze inwestycyjne to w dalszym ciągu zbiory rozłączne.
Jaką najwyższą cenę osiągnie w tym roku bitcoin?
Kolejne pytania były już bardziej tradycyjne i jak zwykle zaczęliśmy od perspektyw wzrostu gospodarczego. Wszyscy widzieliśmy znakomite dane za marzec, ale czy coś się zmieniło wśród oczekiwań największych zarządzających w Polsce?
Jakie są Twoje oczekiwania dla tempa wzrostu gospodarczego w nadchodzących dwóch kwartałach?
Ponad 90 proc. polskich TFI spodziewa się przyspieszenia lub znaczącego przyspieszenia w najbliższych dwóch kwartałach. Absolutnie nikt nie widzi na horyzoncie ciemnych chmur, a mniej niż 10 proc. oczekuje utrzymania i tak dość imponującego tempa wzrostu. W nieco dłuższej perspektywie, bo o taką też pytamy, sytuacja niewiele się zmienia – tylko około 15 proc. respondentów uznało, że prawdopodobieństwo recesji w perspektywie 12 miesięcy wynosi 20–40 proc. To mało, ale sugeruje, że zarządzający zdają sobie sprawę, że obecny okres jest bardzo specyficzny i że szampańskie nastroje nie muszą trwać wiecznie.
Ostatnie dane o inflacji po raz kolejny zaskoczyły wysokim odczytem – ceny wzrosły o 4,3 proc. w porównaniu do kwietnia zeszłego roku. Co na to nasze TFI? Ponad połowa oczekuje, że inflacja za rok o tej porze będzie jeszcze wyższa, a tylko 15 proc. spodziewa się jej spadku. Oznaczałoby to, że już za kilka miesięcy zobaczymy wskaźnik inflacji w okolicy 5 proc., co ostatnio zdarzyło się w… 2011 r. W normalnych warunkach spodziewalibyśmy się, że Rada Polityki Pieniężnej zareaguje na tak uporczywy wzrost cen, znacząco przewyższający górne ograniczenie celu inflacyjnego. Jednak 85 proc. zarządzających oczekuje, że stopy procentowe w perspektywie najbliższych 12 miesięcy się nie zmienią (15 proc. uważa, że wzrosną). Za to rentowność 10-letnich obligacji skarbowych może podskoczyć do prawie 2 proc., co oznaczałoby spadek ich ceny w stosunku do dzisiejszych poziomów (1,65 proc.) o około 3 proc. Mogłoby to być złą wiadomością dla osób, które stosunkowo niedawno zainwestowały w fundusze obligacji skarbowych.
Co to wszystko znaczy dla alokacji aktywów? Niezmiennie najczęściej wymienianą klasą aktywów, która ma szansę najwięcej zarobić w nadchodzących 12 miesiącach, są akcje krajów rozwiniętych (42 proc.). Natomiast należy zwrócić uwagę, że akcje krajów wschodzących są już bardzo blisko, bo stawia na nie co trzeci zarządzający. Wspomniane na początku kryptowaluty, podobnie jak obligacje, nie znajdują swoich fanów.
Z kolei na polskim rynku niezmiennie najczęściej obstawiane są średnie spółki, czyli indeks mWIG40. Co ciekawe, na drugą pozycję wysunął się WIG20 wyprzedzając nieznacznie sWIG80.
Ogólnie rzecz ujmując najnowsze wyniki nie odstają za bardzo od poprzednich, choć widać dalszy wzrost optymizmu odnośnie wzrostu gospodarczego i światowych giełd. Zobaczymy, jak długo się to jeszcze utrzyma.