aktualności
- home
- o nas
- aktualności
- Ethics Challenge 2020. Znamy zwycięzców
Ethics Challenge 2020. Znamy zwycięzców
01 CZERWIEC 2020 | PONIEDZIAŁEK
Rekordowa liczba zespołów biorących udział w tegorocznej edycji konkursu Ethics Challenge pokazuje, że etyka to niezwykle ciekawe zagadnienie w oczach młodych ludzi.
Właśnie zakończyła się 3. edycja konkursu Ethics Challenge przeznaczona dla studentów kierunków ekonomicznych uczelni wyższych w Polsce. W tym roku prace konkursowe w formie prezentacji złożyło aż 20 zespołów, z których siódemka dostała się do ścisłego finału. Zwyciężyła drużyna reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie pod opieką merytoryczną dr Małgorzaty Snarskiej, która zaprezentowała najciekawsze wnioski na podstawie studium przypadku przygotowanego przez dziennikarza i pisarza – Tomasza Pruska, autora dwóch powieści związanych z rynkiem kapitałowym "K.I.S.S." oraz "P.I.I.G.S.". Drugie miejsce zajął zespół reprezentujący Szkołę Główną Handlową (opiekunem był wykładowca dr Kamil Gemra), a trzecie natomiast team z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego pracę koordynował dr Piotr Łasak.
– W tym roku sięgnęliśmy po niezwykle ciekawy case etyczny, który jak w lustrze odzwierciedla dylematy etyczne świata finansów. Dzięki wiedzy i warsztatowi pisarskiemu naszego autora zaprezentowaliśmy szerokie spektrum trudnych do rozwiązania sytuacji, z którymi mierzą się profesjonaliści każdego dnia – komentuje Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland.
Studium przypadku dotyczyło wielu zagadnień, zarówno tych prawnych, jak i bardziej osobistych, gdzie życie prywatne może zachwiać postawą profesjonalisty nawet najlepszego zarządzającego. Dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie mogli po raz kolejny przekonać się, że etyka to nie tylko zbiór norm, ale często trudny do rozwiązania i zinterpretowania zestaw zachowań moralnych.
– Uczestnicy tegorocznej edycji Ethics Challenge stanęli na wysokości zadania. W swoich studiach przypadku pokazali, jak trudne i złożone bywa rozwiązywanie dylematów etycznych, które napotykają w swoim życiu zawodowym osoby pracujące na rynku finansowym – mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Doświadczenia z ostatnich kilkunastu lat dobitnie pokazały, że etyka to fundament, na którym powinien opierać się rynek finansowy, jeśli ma przynosić korzyści swoim interesariuszom. Ethics Challenge, skierowany do studentów, umacnia wartości w młodych ludziach, którzy są dopiero na początku swojej kariery na rynku finansowym. Cieszę się, że GPW była partnerem projektu zorganizowanego przez CFA Society Poland. Jako jedna z kluczowych instytucji rynku finansowego GPW wspiera inicjatywy mające na celu promowanie i utrwalanie wysokich standardów etycznych w świecie finansów. Warto podkreślić, że GPW opracowała zbiór zasad ładu korporacyjnego oraz etyki, które kierują działaniem tak całej instytucji, jak i każdego spośród jej pracowników.
W studium przypadku główną bohaterką jest Olga Kirchner, która w 12 scenach z życia mierzy się z bardzo życiowymi sytuacjami dotyczącymi uczciwej konkurencji, naruszania zasad poufności, sympatii do kolegów i konfliktów z przełożonymi.
– Dostaliśmy do opracowania i zinterpretowania bardzo interesujący case etyczny, który z pewnością wymagał dużego zaangażowania od całego zespołu. Sporo czasu musieliśmy poświęcić na dyskusję między sobą. Sytuacje, które z pozoru wydawały się proste, w trakcie lektury case'u okazywały się wieloznaczne, co wymagało od nas wnikliwej znajomości norm prawnych i etycznych, aby zaproponować jak najlepszą interpretacją tych dwunastu scen z życia głównej bohaterki – mówi Adam Bogacki, członek zwycięskiego zespołu reprezentującego Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. – Najciekawsze i najbardziej czasochłonne okazały się dwie sceny, w których młoda zarządzająca waha się pomiędzy polską racją stanu a działaniem w interesie własnych klientów oraz jej emocjonalne zaangażowanie w relację z kolegą zarządzającym konkurencyjnym funduszem.
Ethics Challenge to ważny punkt w strategii CFA Society Poland, mający na celu edukowanie młodych profesjonalistów pod kątem zagadnień etycznych zgodnych z globalnymi wytycznymi CFA Institute, dla którego etyka stanowi najważniejsze ogniwo w budowaniu postawy etycznej w przestrzeni zawodowej. To również część szerzej zakrojonego projektu, mającego za zadanie podnoszenie standardów całej branży finansowej, opierających się na zaufaniu i transparentności pomiędzy instytucjami sektora finansowego i wszystkimi interesariuszami.
– Przestrzeganie i utrzymywanie wysokich standardów etycznych przez pracowników instytucji działających na rynku finansowym, obok przestrzegania przepisów prawa, jest niezwykle istotne, ponieważ buduje zaufanie klientów do tego rynku. Szczególnego znaczenia nabiera to w świecie, gdzie oferowane są klientom coraz to bardziej skomplikowane produkty finansowe. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz ciągłego poszerzania wiedzy o finansach przez społeczeństwo, instytucje finansowe stawiały za priorytet promowanie etycznych postaw wśród swoich pracowników, które zaowocują lepsza ochroną interesu klienta, a tym samym wzrostem zaufania do instytucji rynku finansowego – dodaje Magdalena Łapsa-Parczewska, Dyrektor Zarządzający Pionem Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym w Urzędzie KNF.
Etyka staje się kluczowym zagadnieniem zwłaszcza w dzisiejszych czasach, co dowodzi, że tam, gdzie liczą się pieniądze, władza i kariera należy o niej mówić głośno i na wielu płaszczyznach, zarówno poprzez promocję dobrych praktyk, dyskusje panelowe, jak i konkursy, które udowadniają, że interpretacja dylematów etycznych to niezwykle ambitne i trudne przedsięwzięcie.
– Kolejne kryzysy gospodarcze skłaniają do zadawania wielu fundamentalnych pytań dotyczących etycznych zasad i reguł, które powinny być przestrzegane na rynkach finansowych. Odpowiedzi na te pytania poszukują także studenci, ponieważ wiedzą, że będą musieli się zmierzyć z nimi w swojej przyszłej pracy zawodowej. Im większą będą mieć świadomość dylematów etycznych i właściwych sposobów ich rozstrzygania, tym większa szansa, że będą potrafili się etycznie zachować w praktyce rynkowej. Przygotowanie case’ów etycznych do Ethics Challenge było dla mnie wyróżnieniem i zaszczytem, ponieważ taki projekt traktuję jako wkład w odbudowę zaufania do rynku finansowego, którego podstawą jest silna świadomość etyczna jego uczestników – dodaje Tomasz Prusek, autor konkursowego studium przypadku.
Tegoroczny finał Ethics Challenge w związku z sytuacją epidemiologiczną i w trosce o zdrowie wszystkich uczestników odbył się przy wykorzystaniu rozwiązań cyfrowych. Głównym partnerem konkursu była Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Podziękowania należą się wszystkim jurorom oraz graderom oceniającym prace konkursowe, a także wszystkim zespołom.