aktualności
- home
- o nas
- aktualności
- Jakie zmiany czekają nas podczas egzaminu CFA Level 1?
Jakie zmiany czekają nas podczas egzaminu CFA Level 1?
28 LUTY 2020 | PIĄTEK
Od 2021 r. następuje istotna zmiana w sposobie przeprowadzenia egzaminu CFA na poziomie pierwszym (Level 1). Dotychczas egzamin jest przeprowadzany dwa razy w roku, w sobotę w czerwcu i w sobotę w grudniu. Egzamin składa się z dwóch sesji: porannej (120 pytań w ciągu 180 minut) i popołudniowej (120 pytań w ciągu 180 minut). Egzamin jest w formie papierowej. Wyniki są podawane po co najmniej 6 tygodniach. Po raz ostatni taka forma egzaminu będzie w grudniu 2020 r.
Od 2021 r. jest nowa forma. Przygotowania do wprowadzenia tej formy rozpoczęły się w sierpniu 2016 r. Po raz pierwszy ta forma obowiązywać będzie na egzaminie w lutym 2021 r. Oto charakterystyka nowej formy:
- Egzamin będzie przeprowadzany online w centrach komputerowych cztery razy w roku: w lutym, maju, sierpniu i listopadzie. W każdym z tych miesięcy będzie 7-dniowe "okno", w trakcie którego będzie można zdawać egzamin, wybierając konkretny dzień w tym "oknie".
- Kandydat będzie mógł zdawać egzamin tylko dwa razy w roku, przy czym między kolejnymi podejściami musi być sześć miesięcy przerwy. Oznacza to, że kandydat, który nie zda egzaminu w lutym, będzie mógł zdawać kolejny raz najwcześniej w sierpniu.
- Przewiduje się ponad 400 centrów egzaminacyjnych (obecnie są 193 centra). W każdym centrum będzie maksimum 200 komputerów. Jeśli lista chętnych do zdawania tego dnia w danym centrum będzie większa, przewiduje się drugi termin egzaminu w późniejszych godzinach tego samego dnia.
- Struktura egzaminu jest następująca:
- 30 minut przygotowawczych, podpisanie pledge, tutorial jak technicznie zdawać itp.
- część 1: 90 pytań w ciągu 135 minut (czyli 1,5 minuty na pytanie)
- 30 minut obowiązkowej przerwy
- część 2: 90 pytań w ciągu 135 minut (czyli 1,5 minuty na pytanie)
Oznacza to, że jest 180 pytań (w obecnej formie jest 240), czas trwania samego egzaminu to 4,5 godziny (w obecnej formie jest 6 godzin), czas spędzony na egzaminie to 5,5 godziny. - Będzie możliwość (za opłatą) zmiany terminu, już po zapisaniu się na konkretny dzień.
- Wyniki egzaminu będą znane wcześniej niż do tej pory.
Wiele dotychczasowych ustaleń nie zmieni się, w szczególności:
- poziom 2 i poziom 3 dalej będą oferowane w formie papierowej raz w roku, w czerwcu;
- nie zmieni się cena egzaminu;
- stopień trudności egzaminu pozostanie ten sam (pomimo mniejszej liczby pytań);
- zasady gradingu pozostają te same;
- zasady ustalania MPS (minimum passing score) pozostają te same.
Istotne jest to, że:
- każda osoba w trakcie egzaminu będzie monitorowana za pomocą kamer;
- podjęto profesjonalne kroki w celu uniemożliwienia hackingu przez ingerencję cyberhackerów;
- w danym "oknie" będzie wiele wersji pytań w trakcie egzaminu, dotychczas wszyscy w danym centrum pisali ten sam test.
Ostatnia ważna informacja dotyczy okresu między grudniem 2020 (ostatni "stary" egzamin) i lutym 2021 (pierwszy "nowy" egzamin):
- Jeśli osoba zdająca etap 1 w grudniu 2020 ZDA ten egzamin, wtedy będzie mogła przystąpić do etapu 2 w czerwcu 2021 r.
- Jeśli osoba zdająca etap 1 w grudniu 2020 NIE ZDA tego egzaminu, wtedy będzie mogła powtórnie zdawać ten etap (oczywiście w nowej formie) w maju 2021 r.
- Jeśli osoba zdająca etap 1 w lutym 2021 r. ZDA ten egzamin, wtedy będzie mogła przystąpić do etapu 2 dopiero w czerwcu 2022 r.
- Jeśli osoba zdająca etap 1 w lutym 2021 NIE ZDA tego egzaminu, wtedy będzie mogła powtórnie zdawać ten etap w sierpniu 2021 r.
Autor: prof. Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland