aktualności
- home
- o nas
- aktualności
- Debata etyczna (rynek kapitałowy) 14.11.2019
Debata etyczna (rynek kapitałowy) 14.11.2019
14 LISTOPAD 2019 | CZWARTEK
14 listopada na Giełdzie Papierów Wartościowych odbyła się ostatnia z cyklu debat etycznych organizowanych przez CFA Society Poland. Zaproszeni paneliści pochylili się nad kwestiami etycznymi w branży finansowej i podjęli próbę wskazania możliwych działań, które zapobiegną nadwyrężaniu wizerunku instytucji finansowych.
Cyklowi debat zainicjowanemu przez CFA Society Poland od początku przyświecał cel w postaci identyfikacji najważniejszych problemów na polskim rynku finansowym – od zagadnień ogólnych, poprzez branże: audytorską, ubezpieczeniową, bankową, wreszcie aż po rynek kapitałowy, któremu poświęcono ostatnie spotkanie.
W debacie udział wzięli zarówno przedstawiciele instytucji rynkowych (Agnieszka Surmacka – Prezes PKO BP Finat, Ewa Małyszko – Prezes PFR TFI, Bartosz Pawłowski – CIO Domu Maklerskiego mBanku), przedstawiciel nadzorcy (Rafał Mikusiński – Zastępca Przewodniczącego KNF) oraz niezależni eksperci (Marek Szuszkiewicz, dziennikarz Tomasz Prusek, Andrzej S. Nartowski, Grzegorz Raupuk – współzałożyciel Analizy Online). Zróżnicowanie panelistów pozwoliło na konstruktywną dyskusje i różnorodne wnioski.
Tak jak podczas poprzednich spotkań za nadrzędny problem uznano kwestię zaufania, skupiając się tym razem na najmłodszych uczestnikach rynku kapitałowego, których edukacja stanowi wyzwanie dla wszystkich instytucji zgromadzonych wokół rynku kapitałowego. Poza działaniami organizacji takich jak CFA Society Poland, która co roku organizuje konkurs CFA Ethics Challenge dla studentów, i staraniami o większe kształcenie w zakresie etyki podczas studiów finansowych, eksperci zgodzili się z Ewą Małyszko, Prezes PFR TFI, co do jej pomysłu na angażowanie młodzieży w poznawanie rynku kapitałowego.
– Polskie banki są nowoczesne i zdigitalizowane, a to przyciąga młode pokolenie. Dodatkowymi działaniami, które banki mogłyby wdrożyć, są różne narzędzia edukacyjne, wykorzystujące mechanizm grywalizacji. Być może dobrym pomysłem jest stworzenie gry inwestycyjnej, która pozwoli rozwijać umiejętności związane z zarządzaniem finansami, już nie tylko w kontekście oszczędzania, ale przede wszystkim inwestowania. Lepsza znajomość produktów finansowych przyczyni się do zwiększenia zaufania do samych instytucji finansowych – podpowiedziała Prezes PFR TFI.
Inną poruszaną kwestią była złożoność zagadnień moralnych – Grzegorz Raupuk zauważył, że wiele świeżych afer finansowych nie miało wyraźnych znamion oszustwa, zaś mimo to często angażowały w działania nieetyczne szereg osób, które nie miały świadomości wyrządzanego zła. Przyczyn było wiele – m.in. brak odpowiedniej edukacji czy nieznajomość prawa, zwłaszcza wśród pracowników niższego szczebla, którzy padają ofiarą nieetycznych planów samych pracodawców. Zgodziła się z nim Agnieszka Surmacka z PKO BP Finat, która podkreślała rolę prewencji, a nie sankcji w przeciwdziałaniu tego typu wypadkom na rynku. Równą wagę należy przykładać do tego, co sprzedawane jest klientowi detalicznemu w okienku, jak i do planów sprzedażowych zakładanych przez najważniejsze organy danej instytucji. Dobre praktyki powinny stać się docelowo nawykiem pracowników każdego szczebla.
Czy etyka na polskim rynku wypada jednak źle na tle innych państw? Mimo funkcjonowania tzw. sin stocks na niemal wszystkich globalnych rynkach, w Polsce coraz większy nacisk kładzie się na inwestowanie społecznie odpowiedzialne, o czym wspomniał prof. Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland i moderator dyskusji. Nadzieją na bardziej transparentne funkcjonowanie rynku, poza edukacją, jest świadomy dobór współpracowników przez najważniejszych graczy w branży i dbanie o to, by etyka stała się spójnym elementem naszego życia, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Wówczas w naturalny sposób przeniknie także do naszych organizacji.
CFA Society Poland pragnie raz jeszcze podziękować dyskutantom biorącym udział we wczorajszej debacie. Dziękujemy partnerom cyklu debat za wsparcie w ich przeprowadzeniu: Bankowi Gospodarstwa Krajowego, PKO BP Finat, Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i PFR TFI. Patronat medialny nad cyklem objęła Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet. Patron wydarzenia: Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.